Pazartesi, Nisan 17, 2006

PİNOKYO


Disney'in en klasik uzun metrajlarından biriydi. Minik tahta çocuk Pinokyo'nun etli kanlı hakiki bir oğlan çocuğu olmak için uğraşmasını konu alırdı. En önemli özelliği yalan söyledikçe bununun uzamasıydı. Hatta abim benim de burnuma bakıp yalan söylediğimi anladığını iddia eder, beni korkuturdu. Bu çizgide çok güzel mavi elbiseli, kelebek kanatlı bir de peri kızı vardı hatırladığım kadarıyla.

6 yorum:

anonim kiz dedi ki...

kitabini okudumustum ben bunun. nedense ghepetto amcaya pek bi sempatim vardi, pinokyonun haylazliklariyla o zavalli yasli adamcagin ugrasmasi kucuk cocuk kalbimi cok kirardi, aglamisligim var kabul ediyim bari.
ayrica sonunda mavi bir peri cikiyordu da pinokyo ya can veriyordu yoksa yanlis mi hatirliyorum?

Adsız dedi ki...

Ben de kitabıı okumuştum hele o Gepetto'nun Pinokyo'ya okul kitabı almak için ceketini sattığı bölümde ağlamıştım resmen.Çok nankör bi çocuktu bu Pinokyo.

elmagnifico dedi ki...

aslı italyan diye biliyorum ben. ilk izlediğimiz çizgi filmde italyanların yaptığıydı. pinokyo'ya gıcık olur hep dövmek isterdim küçükken, gepetto gibi dedem olsun 10 milyar borcum olsun derdim.

Adsız dedi ki...

Bakın şiirini ble yazdık sevgilimle bunun beeee...

Pinokyo ile Gephetto Hikayesi**Seni ben yaratmadım
Bir ağaçtın, tanrının armağanı.
Okşamayı bilmeyen eller inadına
Sevmeyi unutmuş
nasır tutan kalpler inadına
dokunuşumu,
........umudumu,
.............onurumu,
..................duygumu verdim sana.
Seni ben yaratmadım...

Kendi halinde bir kütleydim önce
Mayası tahtadan,
bahanesi Tanrı’dan
………………..beni sen yaratmadan.
Her çekiç darbesiyle insanlığa yol aldım
Pinokyo oldum,
……………….burnum hiç uzamadan.
Dostluğu boğazlayan
afakanlı yürekler inadına,
adını Gephetto koydum.

**Şekillendikçe cansız tahtaların elimde
sevinçli bir ıslık oldun dilimde.
Sihirli perinin dokunuşunda can oldun.
Dünyanın pisliğine inat,
...............yalana, riyaya inat,
burnun uzamadan doğruluğun ışığında
yaşa diye,
adını Pinokyo koydum.

Ve bir masal biter
öğüdü alınır
hayatın dizlerinde,
………..bir hikaye başlar.
Nice Pinokyolar yaratır
Vefalı Gephettolar
……...dünya ısınmaya başlar
……..........dostluğun enleminde.

Asima Azra & Barış Aluk
(15.06.2005) İstanbul

Simurg dedi ki...

Ya adam Çok Seviodu Pinokyoyu KLASİK CEKTİNİ SATIP ONA KİTAP SAHNESİ çok güzeldi ama Bu mal Hiç Kıymetini bilemedi Bu İHTİYARIN :( Bide Perisi VARDI Ota B**a Yerlerde Çıkardı :D

Adsız dedi ki...

warhammer gold warhammer money warhammer accounts tibia money tibia gold tibia item runescape accounts buy runescape accounts runescape money runescape gold runescape gp runescape power leveling runescape powerleveling cheap rs2 powerleveling runescape equipment buy rs equipment runescape runes cheap rs2 runes runescape logs cheap rs2 logs runescape items buy runescape items runescape quest point rs2 quest point cheap runescape questpoint runescape gold runescape items runescape power leveling runescape money runescape gold buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape accounts runescape gp runescape accounts runescape money runescape power leveling runescape powerleveling tibia gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling runescape questpoint rs2 questpoint Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling Hellgate money Hellgate gold buy runescape logs buy rs2 items cheap runescape items Hellgate London gold Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold runescape items rs2 accounts cheap rs2 equipments lotro gold buy lotro gold buy runescape money buy runescape gold buy runescape runes lotro gold buy lotro gold runescape money runescape gold cheap rs2 powerleveling eve isk eve online isk buy runescape power leveling rs2 power leveling tibia gold tibia item runescape accounts Fiesta Silver Fiesta Gold Scions of Fate Gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium SOF Gold Age Of Conan Gold AOC Gold ArchLord gold tibia money tibia gold runescape accounts runescape gold cheap rs2 powerleveling buy ArchLord gold DDO Plat Dungeons and Dragons Online Plat